O vinároch, jatkách a prečo sa vo Vinnom chodilo do viníc v gala
Vinohradník sa stará o vinohrad a udržiava vinič pri živote. Do vinice chodí za každého počasia, lebo ako vraví vo Vinnom, ten, čo chodí každý druhý deň, vie, na čom bude. Strihá, vyväzuje, reže, okopáva, vylamuje, postrekuje, kosí. Dobré víno bez disciplíny nečaká. Zveruje sa panbožkovi, aby úrodu nezničil ľadovec, zver či vinár sám. Pozoruje počasie, mesačné fázy aj okolitú zver, je opálený a smädný. Susedovi sa zdraví: „Daj bože ščesce(a)!” a slušne ho zavolá do pivnice: „Možeme sebe vipic pohar vina a idzeme daľej!”
V nedeľu po kostole sa vyštafirovaní v sakách, v košeli a nohaviciach – v ancukoch – aj sukniach, vinári s ostatnými Viňančami prechádzali vo vinici. Sedávali na tráve aj za stolom pod čerešňou, ktorá sa vysádzala pri jatke pre tieň aj ovocie: „Chlapci s dzivčatami hraľi na akordeone, na hušľoch. Špivalo še, tancovalo še, a pilo še fialkovo i čerešňovo vino: kedz chlapci naľali žene vino ta jej dali fialku, kedz čerešňovo, ta čerešňu.” Najprv kostol, potom vinohrad – tak to bývalo. Patrilo sa poďakovať, víno požehnať, až potom ochutnať.
Jatky sú malé vinohradnícke domčeky – pivničky, ktoré vinohradníci so svojimi rodinami stavali priamo vo viniciach. Slúžili na uskladnenie náradia a vína. Na pohľad skromné domčeky boli pre rodinu a priateľov zároveň aj miesta, kde sa po práci vo vinici posedelo, spievalo, tancovalo. Najviac ich vzniklo v období medzi vojnami, keď pozemky, ktoré Viňančania stáročia obrábali, získali do vlastných rúk. Sú jedinečnou vzácnosťou Zemplína a nenájdete ich nikde inde.
Vo Vinnom stoja jatky spolu s vinicami vo svahu a každý vinohradník sa poriadne zapotí, kým ich obrobí. Stoja na andezitovom podloží – vulkanickej hornine, ktorá sa premieta v plodoch a vínu dodáva vysokú mineralitu. Vinianske víno je drsnejšie, hrubšie, tvrdšie, sviežejšie. Ak máte bystrý jazýček a čo to nakoštované, špecifickú chuť aj vôňu rozoznáte hneď.
Vo Vinnom sa darí mnohým odrodám – tým tradičným ako Rizling vlašský, Burgundské (Rulandské) biele a šedé, Tramín červený, Chardonnay, Müller Thurgau či novošľachtený Devín. Z modrých odrôd tu nájdete Frankovka modrú, Svätovavrinecké, Zweigeltrebe, alebo čoraz polupárnejší Dornfelder či Dunaj.
Kúpte si svoj lístok
35€
Predpredaj
V cene vstupenky je približne 35 lístkov – každý z nich vám umožní ochutnať jednu vzorku vína. Cena vrátane 23% DPH